Kredyt gotówkowy
Kredyt gotówkowy, nazywany jest najczęściej po prostu pożyczką lub kredytem konsumpcyjnym.
Wzięcie kredytu gotówkowego w banku, różni się od wzięcia pożyczki pozabankowej tym, że działania banków regulowane są ustawą o kredycie konsumenckim.
Natomiast inne podmioty finansowe pożyczające pieniądze, działają w oparciu o kodeks prawa cywilnego. Co to oznacza w praktyce?
To, że banki muszą udzielać bardzo jasnych, przejrzystych informacji na temat warunków kredytu, zanim jeszcze kredytobiorca zaciągnie pożyczkę.
Głównym czynnikiem, który decyduje o wysokości udzielanej Ci pożyczki, jest Twoja zdolność kredytowa.
Bank przeanalizuje Twoje dochody: ich wysokość i regularność oraz historię kredytową (terminowość spłat poprzednich kredytów – o ile jakieś braliśmy).
Oprócz tego, zwróci też uwagę na Twój stan cywilny, wiek i cel pożyczki. I na tej podstawie ustali maksymalną kwotę, jaką może Ci pożyczyć.
Kredyt gotówkowy – o czym należy pamiętać?
Warto zapoznać się jeszcze z kilkoma bardzo przydatnymi wskazówkami:
- Od czasu do czasu sprawdzaj swoją historię kredytową i ocenę jaką wystawia Ci BIK (Biuro Informacji Kredytowej). Przed udzieleniem Ci kredytu, bank zwraca się tam z prośbą o informacje o Tobie. Warto więc mieć tam dobrą reputację.
- Staraj się spłacać raty kredytów w terminie, przez to uzyskujesz wiarygodność w BIK-u.
- Sprawdzaj także, czy nie widniejesz w Krajowym Rejestrze Dłużników. Tym bardziej, że można się tam znaleźć nawet przez kompletny przypadek.
- Staraj się nie składać wniosków kredytowych w kilku bankach naraz. Każdy taki wniosek jest odnotowywany przez BIK i sprawdzający Cię bank, może uznać Twoją osobę za niezbyt wiarygodnego kredytobiorcę.
- Dobrym pomysłem jest wzięcie kredytu na określony, konkretny cel. Banki patrzą na to przychylniejszym okiem i często koszty takiej pożyczki są mniejsze.
- Ważnymi czynnikami, które również mogą decydować o wysokości kredytu są: osoby które mogą poręczyć Twój kredyt (np. współmałżonek, rodzice), dokładność wypełnienia wniosku o kredyt, tj. podanie dodatkowych informacji, takich jak email oraz jak długo pracujesz u obecnego pracodawcy.
Podjęcie ostatecznej decyzji, warto poprzedzić skorzystaniem z ogólnodostępnych kalkulatorów.
Może Cię również zainteresować artykuł: kredyt konsolidacyjny.