Bezpieczne płatności w sieci
Niestety przestępczość w sieci zatacza coraz szersze kręgi. Jak grzyby po deszczu wyrastają nieuczciwe sklepy internetowe, podejrzane konkursy i promocje.
Często padamy ofiarą przestępców skuszeni wyjątkowo atrakcyjną ofertą. W wyniku takich nierozsądnych działań z naszej karty kredytowej lub konta bankowego może zniknąć bezpowrotnie spora kwota.
Warto więc wiedzieć jakie sposoby wyłudzania pieniędzy najczęściej stosują przestępcy oraz co zrobić, aby nie dać się oszukać.
Jak działają internetowi oszuści? Do najczęstszych oszustw należą:
– Fałszywe sklepy internetowe – nieposiadające w rzeczywistości żadnego towaru na sprzedaż, a jedynie wyłudzające płatności.
Poznamy je po tym, że nie mają telefonu kontaktowego ani adresu stacjonarnego w Polsce, a znalezienie opinii innych klientów na ich temat graniczy z cudem.
– Konkursy z nieistniejącą wygraną, za to z wymogiem wpłaty określonej kwoty za wzięcie udziału w losowaniu nagród. Niestety takie strategie przestępcze nie należą do rzadkości i wiele osób się na nie nabiera.
Przykładowo znajdujemy informację o konkursie, w którym można wygrać drogi telefon komórkowy, pod warunkiem wpłaty równowartości 1 euro za wpisowego do gry.
Po jakimś czasie okazuje się, że nie tylko nic nie wygraliśmy, ale jeszcze z naszej karty kredytowej ściągnięto znacznie wyższą kwotę, ponieważ się na to zgodziliśmy.
Spójrzmy prawdzie w oczy- niestety niewielu z nas faktycznie czyta długie i zawiłe regulaminy tego typu konkursów, zwłaszcza jeśli są one napisane na przykład po angielsku.
W efekcie nieświadomie zgadzamy się na ściągnięcie wielu opłat dodatkowych lub płacimy abonament za udział w rzekomo wielu losowaniach.
– Podrabiane vouchery – dotyczą one bardzo różnych usług- od wycieczek zagranicznych po wizyty w Spa czy kinie. Kupowanie voucherów online na stronach innych niż firmy świadczącej daną usługę, jest po prostu niebezpieczne.
Pamiętajmy o tym. Wielu klientów daje się nabrać na rzekomo promocyjne kupony przykładowo na wycieczki, które opiewają na wyższą kwotę, aniżeli musimy zapłacić serwisowi je sprzedającemu (np. wczasy warte 2 tysiące za tysiąc).
Myślmy rozsądnie- takie oferty nigdy nie są prawdziwe i służą jedynie wyłudzeniu naszych pieniędzy, nie dajmy się nabrać.
Bezpieczne płatności w sieci – jak nie dać się oszukać cyberprzestępcom?
Najskuteczniejszą metodą walki z przestępczością internetową jest po prostu zdrowy rozsądek. Jednak w praktyce na fali emocji często o nim zapominamy.
Skorzystajmy więc z możliwie jak największej liczby zabezpieczeń naszego konta oraz karty, aby nie stracić pieniędzy. Możesz się zabezpieczyć w następujący sposób:
1. Bezpieczne płatności w sieci – ustaw limity transakcyjne na karcie
Jeśli nigdy nie korzystasz z karty online, najlepiej ustaw swój limit płatności internetowych na zero. Sprawdzi się to także, gdy wykonujesz takie operacje bardzo rzadko.
Jak będziesz tego potrzebować, to zawsze możesz zalogować się na swoje konto i zmienić limit. Jeżeli z kolei bardzo często używasz karty w siec, ustaw limit karty na jakąś rozsądną niedużą kwotę.
Przykładowo nie ma sensu posiadanie 1000 złotych limitu, jeśli średnia wartość Twoich zakupów to 200 złotych.
2. Bezpieczne płatności w sieci – chroń dane karty
Nie podawaj nikomu postronnemu danych karty ani pod żadnym pozorem nie wysyłaj nigdzie zdjęcia karty przedpłaconej, kredytowej ani debetowej. Na jego podstawie przestępcy mogą dokonać płatności internetowych w Twoim imieniu.
Karta kredytowa to bezpieczne narzędzie płatnicze, ale trzeba korzystać z niej odpowiedzialnie.
3. Bezpieczne płatności w sieci – monitoruj swoje wydatki
Warto skorzystać przez oferowanych właściwie przez wszystkie banki powiadomień o wykonaniu transakcji. Ustaw takie powiadomienia w aplikacji mobilnej lub jako wiadomość SMS.
W ten sposób będziesz na bieżąco informowany o wszystkich płatnościach dokonywanych z Twojego konta i w razie jakiś podejrzanych transakcji, będziesz mógł szybko zareagować i zgłosić sprawę do banku.
4. Bezpieczne płatności w sieci – korzystaj tylko ze sprawdzonych sklepów internetowych
Unikaj podejrzanych sprzedawców online, którzy nie podają danych teleadresowych sklepu na terenie Polski.
Zaniepokoić powinien Cię też brak szyfrowanego połączenia (kłódka na pasku adresu) oraz brak współpracy ze znanymi i zaufanymi firmami obsługującymi płatności online przykładowo PayPal czy payU.
Oszuści bardzo często także oferują produkty i usługi w drastycznie zaniżonych cenach. Warto o tym pamiętać.
5. Bezpieczne płatności w sieci – ustaw bezpieczne hasło do konta
Wydaje się to sprawą oczywistą, jednak nadal zdarzają się użytkownicy, którzy nie dbają należycie na tę kwestię. Przestępcy Internetowi tylko na to czekają.
Zabezpieczając więc logowanie do swojej bankowości elektronicznej, używaj małych i dużych liter, znaków specjalnych oraz liczb.
Zadbaj również o odpowiednia długość hasła i nie używaj w nich takich fraz jak swoje imię i nazwisko, część adresu czy data urodzenia- tego typu hasła nie są bezpieczne.
Pamiętaj, że jeśli zauważysz jakiekolwiek nieuprawnione transakcje na swoim koncie, powinieneś natychmiast zastrzec kartę.
Możesz to zrobić w ciągu kilku sekund w aplikacji mobilnej lub bankowości internetowej o każdej porze dnia i nocy. Następnie o zaistniałej sytuacji powiadom bank.
Możesz to zrobić osobiście lub za pośrednictwem infolinii. Ważne jest też jak najszybsze zgłoszenie przestępstwa na policję z podaniem wszystkich możliwych danych nieuczciwego sprzedawcy internetowego.