Konta oszczędnościowe
Konto oszczędnościowe to warta do rozważenia opcja dla osób, które mają możliwość odłożenia jakiejś sumy pieniędzy.
Jeśli należysz do tej grupy, zastanów się, czy warto trzymać swoje środki na zwykłym rachunku osobistym, który prawdopodobnie nie jest oprocentowany. A czym jest w ogóle taki rodzaj produktu?
Jest to rachunek, który wypracowuje dla jego właściciela określony profit. Charakteryzuje się zazwyczaj oprocentowaniem na średnim poziomie (w porównaniu do ROR-ów oraz lokat).
Zapewne wiele osób zastanawia się jak jest z dostępem do swoich funduszów, czy można je „wyciągnąć” w każdej chwili?
W zdecydowanej większości przypadków tak właśnie jest. Klient ma swobodę dysponowania swoimi pieniędzmi, a dodatkowo zazwyczaj pierwsza wypłata w miesiącu jest darmowa.
Rachunek oszczędnościowy zazwyczaj cechuje się zmiennym oprocentowaniem. Jeśli chodzi o kapitalizację: dzienna i miesięczna – to zależy już od danej oferty banku.
Na takim koncie nie ma limitu czasowego oszczędzania.
Dobrze, skoro wiemy czym charakteryzuje się ten rodzaj rachunku, dowiedzmy się na co zwrócić uwagę wybierając daną ofertę.
Konta oszczędnościowe – jak wybrać to najlepsze?
Oczywiście najważniejszym parametrem jest oprocentowanie rachunku. Haczykiem jest to, że banki podają wartość brutto.
A czysty zysk należy obliczyć biorąc pod uwagę okres oszczędzania oraz podatek od zysków kapitałowych, czyli tzw. podatek Belki.
Nie trzeba chyba dodawać, że im większa wartość oprocentowania – tym lepiej dla klienta 😉
Drugim istotnym kryterium jest częstotliwość kapitalizacji odsetek. Najlepszą sytuacją jest naliczanie dziennie. Wtedy nasz zysk jest większy i konto „rośnie” zdecydowanie szybciej.
Parametrem wpływającym na atrakcyjność konta jest również koszt jego otwarcia oraz prowadzenia. Tutaj na szczęście coraz częściej jest to standardowo bezpłatne.
Chociaż haczykiem może być to, że bank będzie wymagał posiadania rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego.
Nie zapominajmy również o opłatach za wypłaty środków. Często pierwsza w miesiącu jest gratisowa, ale każda kolejna wiąże się już z prowizjami na rzecz banku.
Aby wybrać najbardziej optymalną ofertę, warto przejrzeć jakiś aktualny ranking rachunków oszczędnościowych.
Może Cię również zainteresować artykuł: konta osobiste.