KREDYT HIPOTECZNY

Kredyt hipoteczny

Kredyt hipoteczny

Wzięcie kredytu hipotecznego, to podjęcie zobowiązań na kilkanaście lub nawet kilkadziesiąt lat. Dlatego pośpiech nie jest tutaj absolutnie wskazany. Należy wszystkie opcje starannie rozważyć i przeanalizować. Wybór odpowiedniego banku oraz wynegocjowanie najlepszych warunków umowy to podstawa. Równie ważne jest to, aby uważnie przeczytać regulamin tejże umowy.

Na co należy zwrócić uwagę? Oprocentowanie kredytów hipotecznych w zdecydowanej większości składa się z dwóch części: stałej i zmiennej. Ta stała część, to marża banku – ustalana przy podpisywaniu umowy (tutaj mamy pole do popisu i wykazania się naszymi zdolnościami negocjacyjnymi).

Na część zmienną nie mamy wpływu, jest narzucona przez LIBOR, WIBOR lub EURIBOR. Ważnymi aspektami, na które warto jeszcze zwrócić uwagę to: koszty ustanowienia zabezpieczeń lub polis ubezpieczeniowych. A także to, czy musimy prowadzić rachunek w banku, który udziela nam kredytu.

Nie zapomnijmy również rzucić okiem na opłaty dodatkowe za np: wcześniejszą spłatę kredytu, zmianę waluty, wydanie zaświadczenia przez bank czy aneksu do podpisanej już umowy.

Kredyt hipoteczny – zalety

No dobrze, oprócz wszystkich tych wyżej wymienionych rzeczy o których musimy pamiętać, jako kredytobiorca, mamy również pewne przywileje i ułatwienia. Do najważniejszych z nich należą tzw. wakacje kredytowe. Opcja ta pozwala nam na czasowe zawieszenie spłaty kredytu. Może to być np. jeden miesiąc w roku lub kilka miesięcy w przeciągu kilku lat.

Ciekawym dodatkiem może być też polisa od utraty pracy. Bank współpracujący z firmami ubezpieczeniowymi, może zaoferować nam taką polisę i gdybyśmy w czasie spłacania hipoteki, stracili pracę – firma ubezpieczeniowa będzie ją (przez określony czas) za nas spłacać.

Z warunkami takiej umowy trzeba się oczywiście wcześniej dobrze zapoznać. Część banków, w ramach wdzięczności za wzięcie kredytu hipotecznego właśnie u nich, oferuje kredytobiorcy darmową polisę na życie.

Kredyt hipoteczny – problemy ze spłatą?

Co jednak zrobić w sytuacji, kiedy tracimy naszą płynność finansową i mamy problemy ze spłatą rat kredytu? Przede wszystkim nie unikajmy kontaktu z bankiem i jego przedstawicielami. Brak kontaktu, to najgorsza rzecz jaką możemy zrobić. Nie liczmy na to, że bank zapomni o naszym zadłużeniu albo wspaniałomyślnie nam go umorzy.

Najlepiej ustalić z bankiem (za obopólną zgodą) restrukturyzację zadłużenia, tj. częściową zmianę wysokości rat lub zawieszenie spłaty na pewien czas. W bardziej ekstremalnych przypadkach, możemy negocjować np. wydłużenie okresu kredytu w zamian za niższą miesięczną ratę.

Może Cię również zainteresować artykuł: kredyt konsolidacyjny.