KREDYT GOTÓWKOWY

Kredyt gotówkowy

Kredyt gotówkowy

Kredyt gotówkowy, nazywany jest najczęściej po prostu pożyczką lub kredytem konsumpcyjnym.

Wzięcie kredytu gotówkowego w banku, różni się od wzięcia pożyczki pozabankowej tym, że działania banków regulowane są ustawą o kredycie konsumenckim.

Natomiast inne podmioty finansowe pożyczające pieniądze, działają w oparciu o kodeks prawa cywilnego. Co to oznacza w praktyce?

To, że banki muszą udzielać bardzo jasnych, przejrzystych informacji na temat warunków kredytu, zanim jeszcze kredytobiorca zaciągnie pożyczkę.

Głównym czynnikiem, który decyduje o wysokości udzielanej Ci pożyczki, jest Twoja zdolność kredytowa.

Bank przeanalizuje Twoje dochody: ich wysokość i regularność oraz historię kredytową (terminowość spłat poprzednich kredytów – o ile jakieś braliśmy).

Oprócz tego, zwróci też uwagę na Twój stan cywilny, wiek i cel pożyczki. I na tej podstawie ustali maksymalną kwotę, jaką może Ci pożyczyć.

Kredyt gotówkowy – o czym należy pamiętać?

Warto zapoznać się jeszcze z kilkoma bardzo przydatnymi wskazówkami:

  • Od czasu do czasu sprawdzaj swoją historię kredytową i ocenę jaką wystawia Ci BIK (Biuro Informacji Kredytowej). Przed udzieleniem Ci kredytu, bank zwraca się tam z prośbą o informacje o Tobie. Warto więc mieć tam dobrą reputację.
  • Staraj się spłacać raty kredytów w terminie, przez to uzyskujesz wiarygodność w BIK-u.
  • Sprawdzaj także, czy nie widniejesz w Krajowym Rejestrze Dłużników. Tym bardziej, że można się tam znaleźć nawet przez kompletny przypadek.
  • Staraj się nie składać wniosków kredytowych w kilku bankach naraz. Każdy taki wniosek jest odnotowywany przez BIK i sprawdzający Cię bank, może uznać Twoją osobę za niezbyt wiarygodnego kredytobiorcę.
  • Dobrym pomysłem jest wzięcie kredytu na określony, konkretny cel. Banki patrzą na to przychylniejszym okiem i często koszty takiej pożyczki są mniejsze.
  • Ważnymi czynnikami, które również mogą decydować o wysokości kredytu są: osoby które mogą poręczyć Twój kredyt (np. współmałżonek, rodzice), dokładność wypełnienia wniosku o kredyt, tj. podanie dodatkowych informacji, takich jak email oraz jak długo pracujesz u obecnego pracodawcy.

Podjęcie ostatecznej decyzji, warto poprzedzić skorzystaniem z ogólnodostępnych kalkulatorów.

Może Cię również zainteresować artykuł: kredyt konsolidacyjny.