KARTY PRZEDPŁACONE PREPAID

Karty przedpłacone PrePaid — alternatywa dla kredytówek i debetówek!

Karty płatnicze tak chętnie wybierane i lubiane przez polaków cieszą się również uznaniem na całym świecie. W niektórych krajach nawet ponad 50% transakcji dokonywana jest właśnie przy ich pomocy.

Taki system płacenia ma wiele plusów i wpływa w dużym stopniu na nasz komfort. Bardzo ciekawym rozwiązaniem są kart płatnicze PrePaid, czyli karty przepłacone.

Działają one na zasadzie doładowania, a przy ich pomocy możemy płacić za zakupy w sieci czy w restauracji za zjedzony obiad.

Ich koszt to tylko kilkanaście złotych a łatwość nabycia czy posługiwania się nimi jest konkurencyjna do kart kredytowych i debetowych.

Czym zatem są karty płatnicze PrePaid? Gdzie możemy je kupić i ile kosztują? Jakie są korzyści takich kart? Czy warto je używać?

Odpowiedzi na te pytania wraz z przydatnymi wskazówkami udzielamy w dalszej części.

Czym są karty przedpłacone PrePaid?

Karty przedpłacone PrePaid to karty płatnicze, które działają na zasadzie doładowań. Jeśli wpłacimy na nie pieniądze np. 100 zł, to tyle będziemy mogli wydać.

Na rynku istnieje kilka banków, które oferują takie rozwiązanie. Aby otrzymywać taką kartę, wystarczy zgłosić się do oddziału banku i poprosić o jej wydanie. Cały proces trwa tylko kilkanaście minut.

Podczas niego musimy podać swoje dane osobowe i podpisać umowę z bankiem. Do wyboru będziemy mieli kilka wzorów graficznych lub w niektórych wypadkach samodzielnie będziemy mogli zaprojektować wizerunek karty.

Koszt takiej karty to ok. kilkunastu złotych. Jest on jednorazowy i opłacany za kupno karty. Miesięcznie nie płacimy abonamentu, innych stałych opłat czy prowizji.

Standardowe opłaty są takie same jak w przypadku kart debetowych np. za wypłatę pieniędzy, przewalutowanie itp. Karty takie są też doskonałym pomysłem również dla dzieci.

Dzięki nim w sposób bezpieczny możemy uczyć młodych ludzi obsługi bankomatu, czy przelewać w taki sposób kieszonkowe bez obawy o utratę dużych sum pieniędzy, czy zakładania konta bankowego.

Karty przedpłacone dostępne są w wersji zbliżeniowej lub tradycyjnej chipowej. Karty przedpłacone PrePaid, są również dostępne w formie naklejek zbliżeniowych.

Zamiast fizycznej karty plastikowej otrzymujemy naklejkę, którą możemy przykleić np. do obudowy telefonu lub brelok.

Przy ich pomocy będziemy mogli zbliżeniowo płacić i bezproblemowo doładowywać taką naklejkę lub brelok — tak samo, jak tradycyjną kartę.

Jak w praktyce funkcjonuje karta Prepaid?

Zasada funkcjonowania karty PrePaid jest bardzo prosta. Po otrzymaniu karty dostajemy również indywidualny numer konta. Jest to konto techniczne i służy jedynie odbieraniu wpłat.

Jeśli będziemy chcieli skorzystać z karty, wystarczy na to konto przelać np. 200 zł czy 300 zł. Przelew księgować będzie się na koncie w zależności od tego, z jakiego banku został wysłany.

Jeśli z tego samego, w którym posady kartę, powinien dojść w ciągu kilku minut. W przypadku, gdy robimy przelew z innego banku pewien być on na karcie nazajutrz, a z poczty znajdzie się na koncie w ciągu kilku dni.

Gdy kwota zostanie zaksięgowana, możemy zacząć wydawać pieniądze. Karta przedpłacona posłuży nam do zapłacenia rachunku w restauracji, za zakupy w sklepie czy zakupy internetowe.

Są one tak samo funkcjonalne, jak karty debetowe. Jeśli na koncie znajdować się będzie 100 zł, nie dokonamy zakupu na kwotę 120 zł. Nie możemy zaciągać też kredytu dzięki takiej karcie.

Korzyści kart PrePaid

Rozwiązanie takie jest bardzo praktyczne i bezpieczne. Posiada wiele plusów oraz korzyści. Pierwsza z nich to bezpieczeństwo.

Dzięki kartom PrePaid możemy płacić, nie obawiając się, że w razie kradzieży stracimy wszystkie pieniądze z konta, jak ma to miejsce przy karcie debetowej lub kredytowej.

Karta przedpłacona to również wygodne miejsce do przechowywania pieniędzy. Wszystkie środki zgromadzone na koncie osobistym mogą się mylić lub zostać przypadkowo wydane.

Rozwiązanie takie idealnie nadaje się również, gdy płacimy w internecie na stronach o wątpliwej reputacji. Czasami promocja czy oferta sklepu jest kusząca, a nie mamy pewności czy jest to wiarygodna witryna.

W razie kradzieży danych kartę taką możemy zamknąć i od ręki kupić nową. Kartę możemy szybko pozyskać i nie musimy wiązać się umową abonamentową z bankiem.

Rozwiązanie takie jest bardzo korzystne również, gdy często podróżujemy. Możemy płacić kartą na całym świecie tak jak tymi debetowymi czy kredytowymi.

Karty PrePaid mogą być również dostępne w walutach takich jak euro, funt czy dolar. Jeśli wysyłamy nasze dzieci np. na wakacje, kolnie czy zagraniczny wyjazd, warto zaopatrzyć je w taką kartę.

W ciągu kilku minut będziemy mogli przekazać im pieniądze, które dzieci będą mogły wypłacić w każdym bankomacie.

Gdzie i za co możemy płacić kartami PrePaid — a gdzie nimi nie zapłacimy?

Karty płatnicze PrePaid działają na takich samych zasadach co karty debetowe. Możemy przy ich pomocy wydawać tylko tyle środków, ile obecnie znajduje się na koncie technicznym karty.

Przy ich pomocy zapłacimy za kolację w restauracji, zakupy w sklepie stacjonarnym, bilety kolejowe i lotnicze, czy wypłacimy pieniądze z bankomatu. Karta płatnicza PrePaid nie będzie działała w kilku wypadkach — tak jak karta debetowa.

Są to sytuacje, w których wymagane jest zablokowanie pewnej sumy lub poręczenie.

Przy pomocy kart przedpłaconych nie wynajmiemy samochodu, w niektórych przypadkach nie zapłacimy za drogie hotele lub nie będziemy mogli posłużyć się nią w ramach weryfikacji, np. biorąc drogi sprzęt na raty u operatora telefonicznego.

Wszystkie sytuacje wymagają karty kredytowej, która potwierdza naszą zdolność kredytową.

Karty przedpłacone PrePaid – czy warto z nich korzystać?

Zdecydowanie tak! Karty przedpłacone PrePaid mają bardzo wiele plusów i korzyści. Ich pozyskanie jest bardzo łatwe i nie wiąże się z dużymi kosztami.

Używanie takiej karty może w znaczy sposób ułatwiać przechowywanie pieniędzy czy dokonywanie płatności. Karta nie wiąże nas również żadną umową czy długoterminowym zobowiązaniem.

Jeśli posiadamy pewne wątpliwości, najlepszym sposobem będzie zakup takiej karty za kilkanaście złotych i osobiste przekonanie się, czy spełni nasze wymagania.

Dokonanie kilku transakcji czy wypłat z bankomatu powinno odpowiedzieć na pytanie, czy będziemy chcieli używać jej danej.